Best Buy on California Sweet Corn

FoodHacker paid $0.18 per ear for California sweet corn. The next day he saw an advertisement for California sweet corn at a rate of "6 ears for $1."

Exercises
  1. It would cost $_________ [roundest to nearest cent] if six ears of sweet corn is purchased at a rate of $0.18 per ear.

  2. Six ears of sweet corn for $1.00 is $________ per ear. [rounded to nearest cent]

  3. No or Yes: Buying six ears of sweet corn at a rate of $0.18 per ear is a better buy than buying six ears for a dollar.


Creator: Gerald D. Thurman [gthurman@gmail.com]
Created: 09 May 2007

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons License.